Folia diplomatica (FD)


Záznamy věnované jednotlivým periodikům v našem rozcestníku sestávají ze dvou částí. V první z nich najde čtenář základní charakteristiku periodika (s důrazem na medievistiku), informace o digitalizaci, název vydavatele a často také citace historiografické literatury speciálně se věnující danému časopisu či sborníku. Pro obecnější poučení o odborných historických periodikách odkazujeme zájemce na příslušnou kapitolu Úvodu do studia dějepisu vydaného v roce 2014 Masarykovou univerzitou v Brně. V druhé části záznamu uživatel nalezne odkazy na všechna čísla (nebo ročníky) daného periodika, která byla digitalizována nebo jejichž tisková PDF byla zpřístupněna online. Při sestavování těchto přehledů jsme primárně vycházeli z údajů v Registru digitalizace, ale využili jsme i řadu dalších zdrojů, jež do registru nebyly zahrnuty (např. zahraniční digitalizační projekty, digitalizáty či tisková PDF zpřístupněná na webu vydavatele atd.). Jednotlivé linky jsou přitom barevně odlišeny v závislosti na dostupnosti daného čísla (nebo ročníku) online: zeleně vyznačená čísla jsou volně přístupná, zatímco červená barva znamená restrikce z důvodu autorských práv. Směřují-li červené odkazy do české Digitální knihovny nebo do systému Kramerius, připojujeme v závorce zkratku knihovny, která svazek digitalizovala a v jejíchž prostorách si lze digitální kopii prohlížet – např. Digitální knihovna (NK ČR). Obdobně postupujeme i u čísel volně dostupných, pokud byla digitalizována více různými institucemi – kupř. Digitální knihovna (KNAV), Kramerius (NK ČR) – nebo v rámci několika odlišných digitalizačních projektů, jejichž výstupy byly zveřejněny ve stejné digitální knihovně – např. Internet Archive (Google), Internet Archive (BHL). V případě čísel, jež nejsou volně k dispozici nebo dosud vůbec nebyla digitalizována, a výjimečně i v některých jiných případech pak zařazujeme také odkazy na obsah, pro které je vyhrazena modrá barva. Podle stejných zásad byly sestaveny rovněž přehledy supplement a rejstříkových svazků. V nich používáme kromě všech výše uvedených ještě odkazy černé barvy, jež směřují většinou do online katalogů (Souborný katalog ČR) či bibliografických databází (Bibliografie dějin Českých zemí) a přinášejí bibliografické údaje především o svazcích, které zatím nebyly digitalizovány a jejichž obsah není k dispozici na webu.

Charakteristika: Medievisticky zaměřený sborník navázal na stejnojmenný časopis, který byl v letech 1952–1968 vydáván nejprve seminářem paleografie a diplomatiky při katedře historie a posléze samostatnou katedrou archivnictví na filozofické fakultě brněnské univerzity. Zatímco původní periodikum sloužilo jako interní studijní příručka pro posluchače archivnictví (vedle převážně kratších textů vyučujících v něm vycházely i studentské články a recenze, jež sloužily jako podklady pro pravidelné diskuse), nová FD měla charakter vědecké publikace a cílila na etablované badatele domácí i zahraniční. Ambice sborníku, pro který jeho duchovní rodiče Jindřich Šebánek a Sáša Dušková určili pětiletou periodicitu, dokládá i fakt, že texty byly publikovány výhradně ve světových jazycích. Nakonec vyšly pouze dva svazky, z nichž první je zároveň sborníkem věnovaným J. Šebánkovi k 70. narozeninám.

Digitalizace: Oba svazky byly digitalizovány Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity a jsou volně dostupné v její Digitální knihovně. Jednotlivé příspěvky otištěné v prvním svazku převedl do digitální podoby také německý institut Monumenta Germaniae Historica a zpřístupnil je na svém webu. Nezávisle na těchto institucích sborník kompletně digitalizoval Google, jím pořízené kopie však nejsou volně dostupné a v našem přehledu už na ně jednotlivě neodkazujeme.

Vydavatel: Universita Jana Evangelisty Purkyně v Brně

Literatura: Lucie MLÁDKOVÁ, Život a dílo prof. PhDr. Sáši Duškové, DrSc., diplomová práce obhájená na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, Brno 2012, s. 35–36 a 39 (s odkazy na anotace a recenze obou svazků FD)

Odkazy

Přehled čísel

1/1971 Digitální knihovna FF MU  Monumenta Germaniae Historica 
2/1976 Digitální knihovna FF MU